I boję się znów - audiobook - Wanda Półtawska Niezwyciężony - audiobook - Stanisław Lem Rodzice w akcji. Jak dzieciom przekazywać wartości? - audiobook - Monika i Marcin Gajda Kto zabrał mój ser? - audiobook - Spencer Johnson Wyznania egzorcysty - audiobook - Gabriel Amorth Start-up bez pieniędzy - ebook - Mike Michalowicz 5 lat kacetu - ebook - Stanisław GrzesiukDowód - ebook - Eben AlexanderBogać się kiedy śpiszOdrodzenie Feniksa Motywacja bez granic

Zostać dawcą szpiku

Niezmiernie nam miło, że znalazłeś chwilkę, aby przeczytać ten artykuł.

Finanse domowe

Zgodnie z zasadą, że prowadzenie bloga to pomaganie innym ludziom, mamy dla Ciebie wyjątkowy upominek:
program Finanse Domowe  pobierz naprawdę za darmo

Zaś dla wymagających budżet domowy w wersji - Finanse Domowe 2 - więcej informacji...

Jak zostać dawcą szpiku?Czy wiesz, że w Polsce obecnie zarejestrowanych jest ok. 286 tys. potencjalnych dawców szpiku (stan na dzień 23.01.2013), z czego tylko około 0,12 procenta stanowią Ci, którzy już oddali cząstkę siebie innym? Jak widzisz jest to zdumiewająco niski współczynnik. Zeszłoroczne akcje, związane między innymi z chorobą Nergala, spowodowały ogromny wzrost liczby zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku - z poziomu ok. 50 tys. do ok. 250 tys.. W dalszym ciągu jednak jest to niezmiernie niski wynik, który plasuje nas na dalekim końcu krajów europejskich.

Artykuł ten ma na celu szersze rozpropagowanie idei transplantacji komórek macierzystych.

Nie znam, więc się boję

Wbrew powszechnej opinii, komórki macierzyste obecne są w dużych ilościach w szpiku kostnym talerza kości biodrowej, nie zaś w rdzeniu kręgowym, dlatego nie należy się obawiać nakłuć w kręgosłup. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Nie ma konieczności pobytu w szpitalu.

Jak zostać dawcą szpiku?

Potencjalny dawca szpiku kostnego może zarejestrować się bezpłatnie na stronie Fundacji DKMS Polska. Jest ona również organizatorem ogólnopolskich dni dawcy dla lokalnych społeczności.

Dawcą może zostać każda osoba w wieku od 18 do 55 lat, która waży powyżej 50 kg oraz nie choruje na żadne przewlekłe schorzenia. W przypadku kobiet w ciąży podaje się przybliżony termin narodzin dziecka. Szczególne sytuacje należy skonsultować z pracownikiiem DKMS.

Sposoby pobierania szpiku

Istnieją dwa główne sposoby pobierania komórek macierzystych:

  1. Z krwi obwodowej - dawca przyjmuje przez 5 dni tak zwany czynnik wzrostu. Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych. Podczas zażywania leku mogą wystąpić objawy grypopodobne. Ryzyko wystąpienia efektów ubocznych, wedlug obecnego stanu badań jest znikome.
  2. Ze szpiku kostnego - pacjent jest pod narkozą, następnie z kości biodrowej pobiera się ok. 5% szpiku kostnego. Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji po upływie 2 tygodni. Po zabiegu należy pozostać w szpitalu przez 2-3 dni. Przez kilka dni może być odczuwalny miejscowy ból przypominający stłuczenie.

Podczas rejestracji można wskazać, na którą metodę się decyduje. Do 3 miesięcy po rejestracji otrzymamy potwierdzenie drogą pocztową.

Jeżeli zostaniesz wskazany na dawcę szpiku, pamiętaj, że zawsze możesz zrezygnować, jednak wtedy odbierzesz osobie chorej rzecz najważniejszą - nadzieję. Dobrze przemyśl więc swoją decyzję.

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Podobał Ci się? Kliknij "Lubię to" poniżej!

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.

E-prasa godna uwagi

Wspieramy

Siepomaga.pl