prof. Grzegorz Kołodko

Dokąd zmierzają finanse na świecie - czyli gdzie są Twoje pieniądze?

Dokąd zmierzają finanse?Czymże jest pieniądz? Ogarnięty pewnymi refleksjami dotyczącymi funkcjonowania pieniądza w gospodarce, uświadomiłem sobie kilka istotnych zagadnień, o których niewiele się mówi. Chciałem się nimi z Tobą podzielić. Niestety, artykuł ten będzie raczej w tonacji minorowej, bo to, co się dzieje w finansach światowych i i nie tylko, nie napawa optymizmem.

Na początku było ... SŁOWO, a potem był BARTER

Pierwsze kultury plemienne nie znały pojęcia pieniądza. Podstawą była wymiana towar za towar, czyli barter. Szybko okazało się jednak, że nie zawsze było to opłacalne i sprawiedliwe.

Od wprowadzenia metali (zwłaszcza szlachetnych), jako formy kapitału, wykształciło się określenie „pieniądz”. O zastąpieniu produktów konsumpcyjnych, metalami przesądziły własności metali. Były one znacznie bardziej wytrzymałe aniżeli towary konsumpcyjne oraz ich wielkość i forma znacznie zgrabniejsza od towarów i produktów użytkowych, co niezmiernie ułatwiało transport.

Od tamtych czasów pieniądz w zasadzie nie zmienił w istotny sposób swojej definicji, przyjął jedynie nowsze "formy istnienia" i coraz to lepsze zabezpieczenia. Czy aby na pewno?

E-prasa godna uwagi

Wspieramy

Siepomaga.pl