Ziemia, galaktyki, wszechświat i trochę matematyki

Finanse domowe

Zgodnie z zasadą, że prowadzenie bloga to pomaganie innym, mamy dla Ciebie wyjątkowy upominek:
program Finanse Domowe  pobierz naprawdę za darmo

Zaś dla wymagających - kompletny budżet domowy w wersji komercyjnej - Finanse Domowe 2

Ziemia niebieska planetaCzym jest nasza Ziemia? Dla zwykłego śmiertelnika wydaje się być płaska niczym naleśnik. Wiemy jednak, że jest piękną, olbrzymią, niebieską kulą, która krąży wokół Słońca. Skąd to wiemy? Wszysto zaczęło się od eksploracji kosmosu. Wiem, wiem, ludzkość już dużo wcześniej znała matematyczny model, jednak nikt nie był w stanie tego zobaczyć.

Pierwsze wyprawy rosyjskich czy amerykańskich kosmonautów ukazały światu olśniewające piękno i prawdziwe oblicze Ziemii. W późniejszych latach teleskop Hubble'a pokazał znacznie więcej. Pierwszy raz w historii znanej nam nauki, zobaczyliśmy coś, o czym mogliśmy tylko pomarzyć. Teraz każde dziecko wie, jak wygląda nasza planeta. Nie jest to nic odkrywczego. Mamy mnóstwo zdjęć w dużych rozdzielczościach i wiele innych namacalnych dowodów.

Ludzkość jednak jest ciekawa i rozmyśla dalej. Co kryje się za kolejną galaktyką? Czy wszechświat w ogóle ma granice? Pytań są tysiące. Kolejne odkrycia naukowe przybliżają nam coraz bardziej prawdę. Co z niej wynika? Otóż, kolejne pytania, nowe nieznane obszary badań, miliony przypuszczeń i hipotez.

Co warto sobie uświadowić? Zauważ, że z lokalnej perspektywy wszystko wydaje się inne, niż jest w rzeczywistości. Czy jesteś w stanie zauważyć krzywiznę Ziemii? Jest to bardzo trudne, prawie niemożliwe a jednak ona istnieje.

Widzę tu pewną analogię do naszego życia i doświadczeń, które napotykamy każdego dnia. Dziś Twój problem może być olbrzymi, być może nie do przeskoczenia, jednak bardzo często po upływie czasu ukazuje się sytuacja w diametralnie inny sposób.

Boga również można nie dostrzec w naszej codzienności a paradoksalnie jeśli się zapytasz kogoś, czy kiedykolwiek czuł Bożą obecność i pomoc w swoim życiu, odpowiedź w większości przypadków będzie twierdząca. Nie wierzysz? Sprawdź.

Zachęcam do zastanowienia się nad wieloma sprawami z bardziej otwartym umysłem. Nie zamykajmy się w ciasnych klatkach wiedzy, która jest najmniejszą cząstką jakiejś Wielkiej Prawdy. Lubisz rozmyślać? Spróbuj spojrzeć gdzie rozum i wzrok nie sięga.

Ktoś kiedyś powiedział, że świat w którym żyjemy jest niczym innym jak Matriksem. Tak naprawdę nie istnieje. Jest tylko jakby hologramem, który wydaje nam się realny. Czy jesteś pewny, że jest to zgodne ze stanem faktycznym?

Wracając do naszej ślicznej planety, chciałbym polecić jakże wymowne zdjęcia i grafiki Ziemii, układu słonecznego, galaktyk i innych obiektów kosmicznych. Są to bardzo urzekające przykłady ogromu i piękna wszechświata, tak fantastycznego, że cieżko nawet zrozumieć jego potęgę.

Zatrzymaj się na chwilę i spójrz, wszystko co zobaczysz, wygląda całkowicie inaczej z innej perspektywy. Może czas najwyższy popatrzeć na swoje życie w taki sposób?

Być może zmienisz zdanie na temat świata, w którym żyjemy, tego kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Tak czy siak, jakie to jest piękne.

Miało być jeszcze coś z matematyki. Będzie króciutko. Wiesz co to jest tesserakt? Jeżeli tak, możesz śmiało pominąć poniższe akapity.

Tesserakt jest czymś, co istnieje, ale ciężko go sobie wyobrazić. Może od początku. Zakładam, że pojęcie punktu nie jest Ci obce. W porządku. Idźmy więc dalej. O czym pomyślałeś? Odcinek jest kolejnym krokiem, który miałem na myśli. Pewnie już wiesz co będzie następne. Brawo trafiłeś - to dwuwymiarowy kwadrat. Następny w kolejce jest sześcian, czyli bryła 3-wymiarowa. Dobra a co będzie dalej? 4-wymiarowa bryła to hipersześcian czyli właśnie tesserakt. Świetnie a czy potrafisz go sobie wyobrazić? Z matematycznego punktu widzenia sprawa jest banalnie łatwa. Skoro kwadrat jest to zbiórem wszystkich punktów, które znajdują się na płaszczyźnie pomiędzy zerem a jednością, sześcian jest zbiorem wszystkich trójek - punktów trójwymiarowych (x,y,z) w przestrzeni trójwymiarowej, w takim razie tessereakt jest zbiorem wszystkich czwórek - punktów czterowymiarowych w przestrzeni czterowymiarowej pomiędzy zerem a jednością. Tak rozumując 34 wymiar nie stanowi problemu. Wróćmy jednak do tesserakta.

Dodaliśmy tylko jeden wymiar i cała nasza wyobraźnia nie daje rady. Można jednak nieco uprościć rozważania. Skoro kwadrat można zrzutować na prostą czy odcinek, sześcian jesteśmy w stanie zrzutować na płaszczyznę dwuwymiarową, tesserakt można również zrzutować na płaszczyznę. Obracający się rzut tesserakta możesz zobaczyć poniżej.

Matematyka może zajrzeć wgłąb takich obiektów, rozum i wyobraźnia w większości wypadków są zbyt prymitywne.

 

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Podobał Ci się? Kliknij "Lubię to" poniżej!

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Wspieramy

Siepomaga.pl