Wielka siła nawyku i przyzwyczajeń - Charles Duhigg

Finanse domowe

Zgodnie z zasadą, że prowadzenie bloga to pomaganie innym, mamy dla Ciebie wyjątkowy upominek:
program Finanse Domowe  pobierz naprawdę za darmo

Zaś dla wymagających - kompletny budżet domowy w wersji komercyjnej - Finanse Domowe 2

Wielka siła nawyku i przyzwyczajeńPrzeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy z niezliczonej ilości nawyków, które wykonuje każdego dnia. Moc, jaka drzemie w odpowiednio zbilansowanej "porcji dziennych przyzwyczajeń" jest wprostproporcjonalna do czasu, którym dysponujemy. Im więcej czasu, tym więcej różnego rodzaju nawyków i pryzwyczajeń.

Warto wiedzieć, że istnieją

dobre i złe nawyki.

Czy długie spanie nad ranem nie powoduje niekiedy, że spóźniasz się do pracy? A może łyk porannej kawy przeradza się w 4 filiżanki? Prawdopodobnie, jak większość naszych obywateli, jesteś wiecznie narzekącym, sfrustrowanym człowiekiem (mam nadzieję, że się mylę).

W każdym bądź razie, wszystkie powyższe czynności można bez zażenowania zaliczyć do grupy tych nienajlepszych nawyków.

O czym rozmawiamy w autobusie?

A propos narzekania, niedawno byłem świadkiem ciekawej dyskusji Polaków w autobusie.

W pewnym momencie autobus prawie się zatrzymał. Okazało się, że był jakiś wypadek kilkaset metrów wcześniej. I co wtedy można usłyszeć od pasażerów? Na początku obwinili kierowców, za szybką jazdę, potem polskie drogi, że są beznadziejne a tak w ogóle to prawie ich nie ma. Skoro drogi są kiepskie to nie ma się co dziwić kierowcom. Następnie "ochy i achy" posypały się dla autobusu, że stary grat i strasznie śmierdzą spaliny. Dalej w kolejce był rząd i różnej maści "urzędasy". Generalnie prawie każdy był winien.

Co mnie w tym najbardziej uderzyło? Wcale nie to, że ludzie narzekają. To chyba normalne, choć według mnie głupie. Gdy osoby te wychodziły z autobusu, żegnali się prawie przyjacielsko z pozostałymi współnarzekającymi. Powstała jakby chwilowa grupa narzekających ludzi, którzy przez te kilkanaście minut byli w stanie konwersować prawie o wszystkim. Cóż za interesujące zjawisko socjologiczne.

Na koniec powiem o innym, prawie identycznym przypadku, który w pewien sposób wiąże się z powyższym.

Podobna sytuacja. Tym razem zima strasznie sypneła śniegiem i autobus odcinek 10 minutowy pokonywał przez 1-2 godziny. Jak w tym przypadku wyglądały rozmowy telefoniczne rodaków? Mniej więcej tak.

- Hanka? Słuchaj ale jaja, hehe, stoimy już od pół godziny, hihi, śmiesznie. Nie wiem kiedy dojedziemy, a co tam, hehe...

Z pozoru podobne sytuacje - zakorkowani ludzie gdzieś w autobusie - a diametralnie różne podejście do tematu. Zapewne myślisz dlaczego?

Odpowiedź jest prosta.

Przypadek pierwszy - piątek godzina 17 - powrót do domu.

Przypadek drugi - wtorek godzina 8 - dojazd do pracy.

I nagle wszystko stało się jasne :).

Jak się pozbyć złych nawyków?

Szczególnie pierwsza sytuacja nie jest moim zdaniem godna pochwały. Ukazuje bowiem, bardzo jaskrawo, sposób, w jaki podchodzimy do życia. Ciągłe biadolenie, narzekanie. To nie są dobre zachowania.

Książka Siła Nawyku Charles'a Duhigga opowiada cała prawdę o naszych przyzwyczajeniach, a przede wszystkim o fakcie dlaczego robimy to, co robimy. Na 422 stronach znajdziesz wskazówki dla Ciebie i Twojego biznesu.

Jest niezwykle wciągającą lekturą, zawierającą mnóstwo przykładów z życia.

Szczerze polecam tym wszystkim, którzy chcą coś w sobie zmienić. Z uwagi na dość sporą objętość, godny polecenia może być audiobook lub ebook. Dla pozostałych pozostaje cieplutka, pachnąca książka papierowa.

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Podobał Ci się? Kliknij "Lubię to" poniżej!

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Wspieramy

Siepomaga.pl