Siła nawyku w 2015 roku - mocne postanowienie oszczędzania

Finanse domowe

Zgodnie z zasadą, że prowadzenie bloga to pomaganie innym, mamy dla Ciebie wyjątkowy upominek:
program Finanse Domowe  pobierz naprawdę za darmo

Zaś dla wymagających - kompletny budżet domowy w wersji komercyjnej - Finanse Domowe 2

Oszczędzanie okiem świnki ;)Kolejny rok. Jesteśmy starsi. Kolejne postanowienia noworoczne. Każdy z nas wie jak one się kończą. Ze wszystkich planów i postanowień, które zakładamy, ponoć i tak te noworoczne są najbardziej możliwe do realizacji.

Jak zajrzymy do dowolnej wyszykiwarki, hasła związane z planami na nowy rok i pewnymi zamiarami, które mamy zrealizować, przewijają się jedynie pomiędzy końcem grudnia i początkiem stycznia. Co potem? Ze statystyk wynika, że w pierwszym tygodniu kończymy 75% postanowień, w drugim jeszcze 71%, natomiast po pól roku już tylko 45% naszych planów zostaje ukończona. Paradoksalnie 45% ludzi zawsze na początku roku postanawia coś zmienić, 17% sporadycznie obmyśla swoje zmiany, zaś 38% nigdy nie stawia sobie żadnych celów w nowym roku. W której grupie jesteś?

Pozwól, że dalszą część artykułu zacznę od pewnego żartu, który ukazuje dobitnie jedną ważną rzecz...

- Palisz?
- Tak.
- Ile paczek dziennie?
- Trzy.
- Ile kosztuje jedna?
- 12 zł
- Od dawna palisz?
- Od 20 lat.
- Uśredniając wydajesz 36 zł dziennie na papierosy, co daje 13140 zł rocznie. W ciągu ostatnich 20 lat wypaliłeś 262 800 zł. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że kiedyś papierosy były tańsze, nie uwzględniamy przecież kosztów inflacji, itp. Możemy więc założyć, że to faktycznie przybliżone wydatki?
- Zgadza się.
- Czy wiesz, że gdybyś odkładał te pieniądze w banku na oprocentowanym rachunku oszczędnościowym mógłbyś kupić sobie za to nowiutkie Porsche?
- A Ty palisz?
- Nie.
- To gdzie twoje Porsche?

Strzelam, że Ty też nie masz Porsche? Nie martw się ja też, jak zapewne większość ludzi.

Kilka prostych porad jak realnie odkładać grosz do grosza

Jeżeli nie wydajesz pieniędzy na papierosy wydajesz je na coś innego. Jeżeli rzucisz palenie z myślą o zaoszczędzeniu, ale wyraźnie nie oddzielisz i nie odłożysz pieniędzy, które byś wydał na fajki one znikną, rozpłyną się, wydasz je na coś innego. Nawet nie zauważysz jak i kiedy. Zaczniesz więcej lub drożej jeść, częściej chodzić do kina lub kupować droższe kosmetyki. Oczywiście nic w tym złego, ale w ten sposób nie oszczędzisz.

Jeżeli chcesz oszczędzić należy do specjalnej skarbonki (tradycyjna świnka, specjalny rachunek w banku, lokata, cokolwiek) codziennie wrzucać te pieniądze które wydawałoby się na papierosy. Wtedy dopiero można mówić o jakimś oszczędzaniu. Jeżeli zaoszczędzone pieniądze pozostaną w portfelu lub na używanym rachunku istnieje duże prawdopodobieństwo, że się rozejdą bez śladu. Jeżeli chcesz oszczędzać zawsze odkładaj jakąś sumę w specjalne miejsce. Regularnie, najlepiej co miesiąc. I pieniądze do odłożenia też traktuj jak pieniądze, których już nie masz.

 • Generalnie nawyk odkładania drobnych kwot jest niezmiernie istotny.
 • Bardzo ważne jest, abyś nie robił zakupów jak jesteś głodny.
 • Rób zakupy z listą i nie kupuj nic spontanicznie.
 • Kreuj tylko dobre nawyki oszczędzania, będzie o tym mowa w dalszej części.

Odkryj moc drzemiącą w nawykach

Siła nawyku i przzwyczajeń - książka bestsellerWspominając co nieco o nawykach, nie sposób nie wspomnieć o rewelacyjnej pozycji książkowej Siła nawyku - Charlesa Duhigga. To prawdziwe kompendium wiedzy o naszych nawykach, tych dobrych i tych złych. Napisana niezwykle wciągajacym językiem opisuje wiele praktycznych sytuacji i zachowań, których, jak się okazuje, można bez problemu się po prostu nauczyć.

Wiedza, dlaczego robimy, to co robimy, niekiedy jest naprawdę fascynująca. Chcesz dowiedzieć się coś więcej o sobie, polecam w 100%.

Ta żółta książeczka może być też świetnym pomysłem na prezent (np. dla nowożeńców).

Sięgnij dalej

Mam dla Ciebie proste ćwiczenie, które być może zmieni Twoje myślenie i rozszerzy granice i wiarę w siebie.

 1. Przekręć głową w prawo najdalej jak potrafisz. Zapamiętaj co było wtedy na wysokości Twojego wzroku.
 2. Teraz zrób to samo ale zamknij oczy. Spróbuj po prostu wykonać tę czynność w myślach. Już? Super. To było proste nieprawdaż?
 3. Teraz będzie najważniejszy moment. Znów zamknij oczy, ale postaraj sobie wyobrazić że przekręcasz głowę jeszcze dalej. Powiedzmy o 30 stopni. Zastanów się, co widzisz?
 4. Na koniec powtórz tę samą czynność co w punkcie pierwszym. Co tym razem widzisz?

WZadanie dla Ciebieiększość osób ze zdziwieniem odkrywa, że za trzecim razem sięga dalej, niż za pierwszym. I bardzo dobrze.

To proste ćwiczenie ma na celu uświadomić Ci, że jeśli chcesz, możesz przesunąc lekko granice tego, co jest dla Ciebie możliwe do zrobienia.

Podobnie jest z Twoimi finansami i oszczędzaniem. Jak wyobrażasz sobie siebie i Twoje oszczędzanie np. za rok? To zamknij oczy i wyobraź sobie, że za rok będziesz w stanie:

 • bez problemu wskazać na co wydajesz najwięcej
 • powiedzieć, ile zaoszczędziłeś w każdym miesiącu
 • przygotować budżet domowy na dowolny cel przy założonych ograniczeniach
 • wyraźnie stwierdzić, co kupiłeś niepotrzebnie
 • porównać wydatki z poszczególnych miesięcy w różnych kategoriach
 • odkładać regularnie niewielkie kwoty
 • wydawać racjonalnie, kupując to, na co masz ochotę
 • rozwinąć inteligencję finansową

Jak zacząć oszczędzać?

Na przykładzie darmowego programu do budżetu domowego - Finanse domowe - chcę przekonać Cię, że to wszystko, o czym pomyślałeś wcześniej, jest możliwe. Od czego musisz rozpocząć przygodę z prawdziwym oszczędzaniem?

Na początku Twoje zadanie będzie polegało na utworzeniu kategorii wydatków. Jest to jedna z ważniejszych czynności, które należy przemyśleć, niezależnie od tego czy spisywanie wydatków jest w Excelu, brudnopisie, czy programie komputerowym. Zbyt duża liczba kategorii może być uciążliwa (np. artykuły spożywcze podzielisz sobie na słodycze, wędliny, pieczywo... itd ) podczas pracy, jednak niewielka ich liczba (np. kilka ogólnych kategorii) będzie skutkować brakiem sensownych analiz danych w późniejszym terminie. Generalnie warto tutaj się chwilę zastanowić. To zależy od Twoich potrzeb, w jaki sposób chcesz grupować swoje wydatki i jakie grupy wydatków analizować odrębnie.

Osobiście zalecam umiar i zdrowy rozsądek. Warto mieć kilka kategorii, które bezapelacyjnie można uznać za wydatki, których nie musiałeś ponieść - np. Rozrywka, Niepotrzebne drobiazgi, itp.

Najwięcej wydatków

Drugą bardzo ważną kwestią (a być może najważniejszą) jest nawyk regularnego wpisywania danych z paragonów i innych źródeł wydatków. To niestety jest trochę upierdliwe, jednak przy wyrobienu sobie dobrego nawyku, np. codziennie wieczorem wpisujesz paragony z całego dnia, sprawa wydaje się prosta. Z czasem staje się to normalną czynnością, taką jak odbieranie poczty. Od Ciebie zależy czy będziesz wpisywał całe sumy z paragonu do jednej kategorii, czy utworzysz kilka wydatków z różnych kategorii. Ja raczej zalecam to drugie rozwiązanie, gdyż wpisywanie całych paragonów zafałszuje całkowity obraz Twoich finansów. Tak  jak pisałem wcześniej, najważniejszy jest umiar.

 

Przelej na inną oszczędność

Odkładanie małych kwot możesz odzwierciedlić poprzez przelew pomiędzy oszczednościami. Na przykład z oszczędności typu Portfel wykonujesz przelew na oszczędność o nazwie Skarbonka, zaś korzystając ze Zleceń Stałych, regularnie odłożysz stałe kwoty.

Przelej na inną oszczędność

Korzystając z modułu Ogranicz wydatki, możesz ustalić maksymalne ograniczenia dla wybranych kategorii wydatków, miesięcznie i rocznie. Dzięki temu na bieżąco (np. na liście wydatków lub na zakładce Analiza) możesz śledzić wykorzystanie budżetu dla wybranych kategorii. Teraz niewiele Cię zaskoczy.

Zestawienie miesięczny wydatków

Porównanie wydatki przychody

Wszelakie zestawienia są dostępne od ręki: miesięcznie, rocznie, wydatki względem przychodów, według kategorii wydatków i wiele wiele innych.

Wskaźnik oszczędzania

Twój wykres poziomu oszczędzania zmienia się automatycznie, wraz z przychodami i poniesionymi wydatkami.

Na koniec pamietaj, że wszystko zależy od Ciebie. Możesz wytrwać w każdym postanowieniu i dobrym nawyku, jeśli będziesz wytrwale i z pasją realizował swoje cele i zamierzenia. Nie wolno się zniechęcać i poddawać. Jestem przekonany, stać Cię na To!

Fitnes duchowy

Fitnes duchowy w oszczędzaniu - mp3Dla głębszego zastanowienia się nad rozrzutniością i oszczędzaniem, proponuję posłuchać krótkiego fragmentu audio - o cnocie oszczędzania. Mam nadzieję, że ten fitnes duchowy będzie wspaniałą zachętą i odrobiną motywacji na noworoczne wyzwania, które planujesz.

Oszczedzanie może stać się dobrem, jeżeli je dobrze spożytkujesz.

Odwagi!

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Podobał Ci się? Kliknij "Lubię to" poniżej!

Dodaj komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
2 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Wspieramy

Siepomaga.pl