Mózg - niewiarygodne możliwości

Finanse domowe

Zgodnie z zasadą, że prowadzenie bloga to pomaganie innym, mamy dla Ciebie wyjątkowy upominek:
program Finanse Domowe  pobierz naprawdę za darmo

Zaś dla wymagających - kompletny budżet domowy w wersji komercyjnej - Finanse Domowe 2

"Dzięki mózgowi myślimy, że myślimy."
Ambrose Bierce

Natchniony fascynującym programem gdzieś w TV, poczułem potrzebę podzielenia się z Wami ważnymi informacjami, dotyczącymi pracy organu, który stanowi główne centrum dowodzenia w naszym organiźmie. Od czego by tu zacząć?

Może na początek garść faktów. W mózgu znajduje się ok. 100 miliardów pojedynczych komórek zwanych neuronami, które są połączone ze sobą aksonami. W okresie dojrzewania przypada czas największej jego aktywności i zmian. Po 50 roku życia, ten niezwykle precyzyjny mechanizm, zaczyna wchodzić w fazę regresji, zwanej potocznie atrofią. Krótko mówiać zaczyna się starzeć. Każda przewlekła choroba osób starszych odbija się negatywnie na stanie ich układu nerwowego i budowie mózgu.

Stosunkowo niedawno, bo w 1998 roku, naukowcy odkryli całkowicie nowe neurony w mózgach osób w podeszłym wieku. Okazało się, że regresja funkcji mózgu nie jest ostateczna.

Saburo Shochi - źródło http://polskieradio.plCo więcej, dalsze badania zostały zintensyfikowane w Japonii, kraju w którym żyje obecnie ponad 20 tysięcy stulatków, gdzie jeszcze 30 lat wstecz było ich niecałe pół tysiąca. Jednym z wybrańców został wykładowca Saburo Shochi, który obecnie ma już 106 lat. Nawiasem mówiąc w roku 2012 został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako najstarsza osoba podróżująca dookoła świata środkami transportu publicznego (odwiedził również Polskę). Jak dla mnie - wielki szacunek.

Sędziwy japończyk codziennie rano naciera całe ciało zimnym ręcznikiem, celem zapiegania przeziębieniom. Kolejnym etapem są poranne ćwiczenia mieśni, zaś na końcu pan Shochi trenuje swój umysł. Uczy się języka chińskiego, koreańskiego, słucha radia, czyta gazety, prowadzi dom dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i chce się nauczyć nowego języka obcego. Ponadto podróżuje, prowadzi wykłady i dużo spaceruje. Jest wesołym, zawsze optymistycznie nastawionym do życia obywatelem.

Wroćmy jednak do badań, które zostały wykonane 6 lat temu, gdy pan Saburo miał dokładnie 100 lat. W tym miejscu muszę napisać dwa słowa o hipokampie. Jest to niewielki obszar mózgu, który jest takim malutkim sterownikiem informacji - wybiera które dane odrzucić, a które przenieść do pamięci długotrwałej już na stałe. To tutaj powstają wspomnienia. Badania dowiodły, że hipokamp może ulec uszkodzeniu pod wpływem dużego stresu.

Co się okazało podczas rezonansu magnetycznego pana Saburo? Otóż średnica jego hipokampu wyniosła ok 1cm. To był szok dla naukowców. Jego mózg wyglądał na 60-latka. Statystycznie u 100-latka średnica hipokampu wynosi ok. (i teraz znowu szok) - 5 milimetrów (takie zmniejszenie organu powoduje właśnie atrofia). Pozostałe obszary mózgu również nie były zbytnio zmniejszone.

Kolejne badania dowiodły, że tzw. kora przedczołowa jest bardzo aktywna podczas różnych testów mózgu pana Shochi. Statystycznie najczęściej atrofia atakuje właśnie korę przedczołową. Naukowcy przypuszczają, że wzajemne połączenie hipokampu i kory przedczołowej stanowi klucz do rozwiązania zagadki starzenia się mózgu. Inne, ważne wnioski, które mogą być przydatne dla nas -

im więcej informacji do przetworzenia - tym więcej powstaje neuronów.

Co należy więc czynić, aby uniknąć utraty pamięci?

Przede wszystkim dostarczaj mózgowi najprzeróżniejszych informacji. Postaraj się mieć silne zainteresowania. Rób to, czego jeszcze nigdy nie robiłeś w nadmiarze: zapisz się do szkoły tańca, zacznij rozwiązywać krzyżówki, sudoku, czytać nowe gazety, książki, grać na instrumentach, ucz się języków obcych, wystartuj w maratonie (no, może nieco przesadzilem), biegaj, nie unikaj ruchu i spacerów. Podobno podczas zwykłego spaceru uwalniają się specyficzne substancje, które pobudzają wzrost ilości aksonów.

Po prostu bądź aktywny!

Ktoś powie, że Japonia to inny, bardziej zamożny i rozwinięty cywilizacyjnie kraj. Zgoda. Myślę jednak, że ogromny wpływ na rozwój układu nerwowego ma sposób, w jaki przeżywamy każdy dzień. To nasza wola kształtuje nasze mózgi.

Pamiętaj  - nigdy nie jest za późno. Umysł może się zregenerować.

Na koniec dla zainteresowanych dwa wykresy, Polska i Japonia...

Oczekiwana długość życia w chwili urodzenia

 

Wydatki na zdrowie publiczne w %PKB

 

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Podobał Ci się? Kliknij "Lubię to" poniżej!

 

Publikacje powiązane z treścią

Przeczytaj fragmentprzeczytaj darmowy fragment

Efektywna nauka

Michał Pasterski

cena 19,90 zł

ocena czytelników 5,79 / 6 (91)

 

Przeczytaj fragmentprzeczytaj darmowy fragment

Techniki pamięciowe dla każdego

Andrzej Bubrowiecki

cena 26,90 zł

ocena czytelników 5,71 / 6 (109)

 

Przeczytaj fragmentprzeczytaj darmowy fragment

Odkryj moc swojego umysłu

Krzysztof Trybulski

cena 18,90 zł

ocena czytelników 5,60 / 6 (97)

 

Przeczytaj fragmentprzeczytaj darmowy fragment

Pamięć doskonała

Barbara Szula

cena 21,90 zł

ocena czytelników 5,38 / 6 (25)

 

 

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Podobał Ci się? Kliknij "Lubię to" poniżej!

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
3 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Wspieramy

Siepomaga.pl