Jesteś pewien, że potrafisz czytać? - z serii "Cuda umysłu" cz. 1

Proste ćwiczenia mózguWitam, Cię w pierwszym odcinku z cyklu  "Cuda umysłu". Od dzisiaj, pod takim hasłem, będę opisywał niewiarygodne możliwości i zachowania ludzkiego mózgu.

Mam dla Ciebie dwie ciekawostki, które znakomicie rozruszają Twoje szare komórki. Będzie o czytaniu i trochę o kształtowaniu trójwymiaru.

Jedną z głównych form komunikowania się jest mowa pisana, dlatego czytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, która w dzisiejszych czasach jest niemal niezbędna.

Na początek nasz wieszcz narodowy i chyba wszystkim znany akapit o pewnej ojczyźnie...

Zadanie dla Ciebie jest następujące:

wciśnij poniższy przycisk ZAKODUJ i spróbuj przeczytaj zamieniony tekst.

Wynik:
 


Zakoduj

 

Nie martw się, jeżeli masz problem w odczytaniu tekstu, mózg musi "przestawić się" na odpowiednie tory. Po kilku próbach nabierzesz wprawy. Wtedy już nie będzie dla niego żadnej różnicy pomiędzy zwykłym tekstem i delikatnie zmodyfikowanym.

Zachęcam do własnych eksperymentów. W pole tekstowe możesz wkleić dowolny tekst, który zostanie automatycznie zakodowany po wciśnięciu przycisku.

Jak to działa?

Zauważ, że jest to bardzo skomplikowany zapis, ale tylko pozornie. Pewne podobieństwa liter zostały zachowane - litera A to inaczej 4, zaś litera B to 8 itd. Niektóre litery są nawet odbite - E to po modyfikacji 3.

Mózg, praktycznie bez Twojej świadomości, podstawia znajome mu znaki za podobne cyfry. Nie ma dla niego znaczenia nawet lustrzane odbicie. Wszystko odbywa się na zasadzie szubkiego podstawiania najbardziej zbliżonych liter w miejsce cyfr.

Dodatkowym atutem jest olbrzymia ilość przeczytanych wcześniej tekstów, które stanowią niejako bazę do analizy. Zauważ że, gdy czytasz, nie zastanawiasz się nad każdym wyrazem. Czytasz jednocześnie kilka, kilkanaście wyrazów jakby jednym tchem, bez zatrzymywania się na poszczególnych wyrazach czy znakach. Pochłaniasz niekiedy pełne zdania bez dodatkowej analizy, jakby jednym spojrzeniem oczu.

Przez taki, a nie inny, sposób czytania tekstu, czasem nie zauważamy literówek czy innych błędów. Ja, powiem szczerze, patrząc na jakiś wyraz, czuję, czy wręcz widzę, że jest napisany nieprawidłowo. Mój mózg ma gdzieś jakąś mapę wszystkicj znanych mi wyrazów i automatycznie sygnalizuje potencjalny problem. Nie jestem w tej dziedzinie omnibusem niestety, często nie jestem pewien,  ale z całą pewnością mogę stwierdzić, że takie zjawisko istnieje.

Inaczej czytają dzieci. Ich mózgi dopiero uczą się tej magicznej wiedzy. Dla nich rozpatrywany jest pojedynczy znak, potem wyraz i na koniec całe zdanie. Zakodowany tekst w powyższym przykładzie, nie jest praktycznie do zrozumienia.

Kształtowanie trójwymiaru

Na koniec wesoła iluzja optyczna z krokodylem, czy też smokiem, polegająca na dopowiadaniu trzeciego wymiaru. Na czym ona polega?

Odpowiednio sklejony krokodyl z kartki papieru (przy okazji polecam jako świetną zabawę z dzieckiem) ustawiony jest kilka metrów przez oglądającym. Jeżeli lekko przymrużysz oczy lub zamkniesz jedno oko, bez problemu da się nagle zauważyć, jak krokodyl podąża za Tobą swoim uśmiechniętym łebkiem.

Znów podobna sytuacja. Mózg ogląda świat w trójwymiarze, jeżeli czegoś brakuje, jest w stanie, dokończyć dzieło, dopowiadając trzeci wymiar. Niesamowite, ale prawdziwe. Sprawdź sam.

Iluzja w dużym formacie

 

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Podobał Ci się? Kliknij "Lubię to" poniżej!

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
2 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Wspieramy

Siepomaga.pl