I boję się znów - audiobook - Wanda Półtawska Niezwyciężony - audiobook - Stanisław Lem Rodzice w akcji. Jak dzieciom przekazywać wartości? - audiobook - Monika i Marcin Gajda Kto zabrał mój ser? - audiobook - Spencer Johnson Wyznania egzorcysty - audiobook - Gabriel Amorth Start-up bez pieniędzy - ebook - Mike Michalowicz 5 lat kacetu - ebook - Stanisław GrzesiukDowód - ebook - Eben AlexanderBogać się kiedy śpiszOdrodzenie Feniksa Motywacja bez granic

Janusz Korczak - wspomnienia z getta

Niezmiernie nam miło, że znalazłeś chwilkę, aby przeczytać ten artykuł.

Finanse domowe

Zgodnie z zasadą, że prowadzenie bloga to pomaganie innym ludziom, mamy dla Ciebie wyjątkowy upominek:
program Finanse Domowe  pobierz naprawdę za darmo

Zaś dla wymagających budżet domowy w wersji - Finanse Domowe 2 - więcej informacji...

Janusz Korczak - pamiętnik i inne pisma z getta

Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka.

Janusz Korczak

Te jakże piękne słowa zostały wypowiedziane przez znanego polskiego lekarza, pedagoga i publicystę - Janusza Korczaka (właśc. Henryk Goldszmit).

Była to postać nietuzinkowa. Jak mało kto troszczył się o swoich podopiecznych - najczęściej dzieci sieroty. Dobro dziecka było dla niego największą wartością i celem życia. Nawet w czasach ogromnego okrucieństwa i pogardy dla życia, potrafił wspierać, pomagać i oddać się bez reszty dzieciaczkom potrzebującym opieki.

Był niezwykle wrażliwym obserwatorem codziennych spraw, które spisywał w formie pamiętnika, pełnego emocji, strachu, miłości. Ostatnia notatka pochodzi z dnia 4 sierpnia 1942 roku. Następnego dnia dobrowolnie poszedł ze współpracownikami i swoimi dziećmi na Umschlagplatz, skąd trafili do Treblinki, gdzie prawdopodobnie dzień później zginęli w komorze gazowej.

Właśnie wspomniany wcześniej Pamiętnik i inne pisma z Getta, chciałbym polecić jako interesującą lekturę dla wszystkich, którzy chcą poznać bliżej tę fascynującą postać, dostrzec słabości, odczytać refleksje i przemyślenia.

Przede wszystkim nie wolno nam nigdy zapomnieć o tamtych wydarzeniach i wielkich Polakach, aby podobna tragedia nie dotknęła przyszłych pokoleń.

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Podobał Ci się? Kliknij "Lubię to" poniżej!

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.

E-prasa godna uwagi

Wspieramy

Siepomaga.pl