Jak podciąć sobie gardło prawidłowych nawyków?

Finanse domowe

Zgodnie z zasadą, że prowadzenie bloga to pomaganie innym, mamy dla Ciebie wyjątkowy upominek:
program Finanse Domowe  pobierz naprawdę za darmo

Zaś dla wymagających - kompletny budżet domowy w wersji komercyjnej - Finanse Domowe 2

Jak podciąć sobie gardło prawidłowych nawyków?Słyszysz petardy za oknem? Zwierzaki wszelkiej maści dostają prawie migotania przedsionków a sprzedawcy fajerwerków zacierają ręce z szyderczym uśmiechem.

To znak, że Sylwester tuż tuż. Dziwię się zawsze, po co komu te wystrzały, huki, kolorowe podniebne akrobacje „wybuchowych gadżetów”? Ja, na szczęście, nie potrzebuję odwiedzać pogotowia w Nowy Rok. Nie mam w zwyczaju korzystać z tego typu „ciekawostek przyrodniczych”. Statystyki ze szpitali są zbyt przerażające, aby ryzykować, przecież wszyscy życzymy sobie zdrowia w ten niezapomniany wieczór. Pamiętaj o tym.

Noworoczne postanowienia

Skoro nowy rok coraz bliżej, może warto coś zaplanować? Zaplanować i zrobić to dobrze, ma się rozumieć. Niestety, jak wiemy noworoczne postanowienia trwają bardzo, bardzo krótko.

Wiesz, dlaczego tak się dzieje?

Przepis na kolejną porażkę noworocznych postanowień jest bardzo prosty. Jestem pewien, że go dobrze znasz. Ni stąd ni z owąd podejmujesz nagle nieprzemyślane, ale jakże stanowcze wyzwanie:

- Od nowego roku zmieniam się! Nie ma to tamto. Tym razem dam radę.

Ludzie, którzy mają znikome a najczęściej zerowe doświadczenie w wyrabianiu prawidłowych nawyków, w jednej chwili wymagają od siebie, co najmniej kilku gruntownych zmian w życiu. Najczęściej są to problemy, z którymi walczą od lat.

To BŁĄD. Takie zachowanie może powodować jedynie frustrację i brak wiary we własne możliwości. To podstępne ostrze podcina skrzydła Twojego potencjalnego rozwoju, już na samym początku drogi.

Pierwszy cel na mojej drodze

Nie martw się. Dasz radę. Tyle tylko, że cały eksperyment trzeba dokładnie zaplanować. Nic na hurra, takie rzeczy tylko Gustlik potrafił. Ty zaś, jeśli jeszcze nie zginasz gwoździ siłą umysłu, nie przejmuj się. Wszystko przed Tobą.

Na początek wyrób w sobie nawyk osiągania celu, choćby był najmniejszym i najbanalniejszym, jaki możesz sobie wyobrazić. Zrób to. Spraw, by cel został osiągnięty w założonym czasie, najlepiej szybko. Kup żonie kwiaty, zrezygnuj z kilku papierosów dziennie, jedz mniej słodyczy przez tydzień, pomóż sąsiadowi, staraj się wcześniej wstawać przez kilka dni, a może rozpocznij program porannych ćwiczeń gimnastycznych (powiedzmy przez 3-4 dni), cokolwiek, ale pamiętaj, że zadanie musisz ukończyć.

Po pierwszym niewielkim kroczku spróbuj następny i następny, potem sięgaj po coraz większe wyzwania a gwarantuję, że postanowienia na 2015 rok zaskoczą Cię okrutnie.

Zapamiętaj jeszcze raz! Systematyczne trenowanie odpowiednich nawyków jest nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z samym sobą.

Na koniec tradycyjnie życzę Wszystkiego Najlepszego na kolejne 365 dni i trzymam kciuki za Twój pierwszy obrany (i oczywiście zrealizowany) cel.

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Podobał Ci się? Kliknij "Lubię to" poniżej!

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
1 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Wspieramy

Siepomaga.pl