Dlaczego myślimy schematycznie? zagadka dla osób z wyobraźnią...

Finanse domowe

Zgodnie z zasadą, że prowadzenie bloga to pomaganie innym, mamy dla Ciebie wyjątkowy upominek:
program Finanse Domowe  pobierz naprawdę za darmo

Zaś dla wymagających - kompletny budżet domowy w wersji komercyjnej - Finanse Domowe 2

Większość z nas pada ofiarą konwencjonalnego myślenia, zgodnego z zasadami, które znamy, akceptujemy i wykorzystujemy. Jeżeli czegoś nie da się zrobić, wystarczy znaleźć kogoś, kto o tym nie wie, i on to zrobi. Tę prawdę również znamy jednak tylko nieliczni potrafią ją zastosować. Czego nam brakuje a co nas blokuje?

Na początku proszę, abyś poświęcił kilka chwil na rozwiązanie pewnej zagadki. Zadaniem jest poprawne ułożenie jeźdźców na koniach. Ważna uwaga: konie powinny być w galopie (w biegu). Możesz dowolnie przesuwać i obracać obrazki za pomocą górnych przycisków sterujących. Dwuklik na obrazku (lub okrągłe przyciski w prawym górnym rogu) powoduje zmianę kolejności wyświetlania obiektów.

Ikona Kon1Ikona Kon2Ikona JokejIkona Kon12Ikona Kon22Ikona Jokej2Kon1Kon2Jokej

Wykorzystano bibliotekę Raphaël

Mam nadzieję, że się nie poddałeś. Okazuje się, że większość ludzi nie potrafi rozwiązać tego zadania w możliwie sensownym czasie (czytaj 15 minut).

Dlaczego ta łamigłówka z pozoru wydaje się prosta, lecz po chwili dochodzimy do wniosku, że to jest niemożliwe? Ciekawostką jest, że osoby z lekkim upośledzeniem umysłowym znajdują wynik bardzo szybko.

Zastanawiając się nad tym, doszedłem do wniosku, że już na wstępie analizy problemu odrzucamy pewną grupę rozwiązań. Traktujemy je za niewykonalne i szukamy wyniku w przestrzeni, którą znamy. I to właśnie jest błąd. Nasze myślenie jest ograniczone. Cały widz polega na tym, aby takie bariery łamać.

Pozwól swojej wyobraźni na bardziej abstrakcyjne rozumowanie. Szukaj innych dróg rozwiązania problemów a przekonasz się, że można osiągnąć sukces w sytuacjach nawet beznadziejnych.

Kolejne zadanie dla Ciebie. Zgodnie z tym co napisałem powyżej, wyobraź sobie, że nie istnieją żadne bariery. Nic Cię nie ogranicza. Jaką kwotę pieniędzy chciałbyś zarabiać miesięcznie, która rozpoczynała by się od cyfry 3?

Pomyśl chwilę... Już wiesz? A teraz pewnie Cię zaskoczę, bo ja wiem, co pomyślałeś. Jeżeli odpowiedziałeś - 30 tys. oznacza to, że raczej nie posłuchałeś mojej rady. Zapewne nie myślisz o sobie, jako o kimś, kto mógłby zarabiać np. 3 mln miesięcznie, a może więcej? Powiesz -  przecież to nierealne. To właśnie jest kolejne ograniczenie, kolejny mur, który twój mózg nie jest w stanie rozbić. Nie wierzysz w to, ponieważ już na początku zakładasz nierealność takiej sytuacji. Uwierz mi, że wielu milionerów zburzyło takie mury wbrew wszystkiemu i wszystkim. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o sukces finansowy. Sukces to dowolny wartościowy ideał, do ktorego dążysz.

Więcej na temat łamania swoich wewnętrznych barier, poznawania siebie, motywacji, zmiany nastawienia do życia i myślenia, jednym słowem zmian w życiu, możesz przeczytać w książce Nikodema Marszałka - Odrodzenie Feniksa. Dla mnie pozycja, którą stawiam w pierwszej 10 najwartościowszych publikacji, dotyczących rozwoju osobistego. Polecam w 100% każdemu, kto chce się rozwijać.

Odrodzenie Feniksa

Nikodem Marszałek

przeczytaj darmowy fragment

 

 

 

 

Na koniec jeszcze jeden przykład naszych ograniczeń, tym razem wzięty z liceum.

Nau­czy­ciel­ka w li­ceum na­ryso­wała kredą na tab­li­cy pun­kt i za­pytała:
- Co widzi­cie?

Za­padła głucha cisza, bo uczniowie zgłupieli, nie wie­dzieli, jak od­po­wie­dzieć na tak pos­ta­wione py­tanie. Wreszcie pry­mus pod­niósł rękę i od­po­wie­dział:
- Widzę pun­kt na­ryso­wany kredą na tab­li­cy.

Wszys­cy odet­chnęli z ulgą, po­nieważ wreszcie zna­lazł się od­ważny, który naz­wał to, co wszys­cy chcieli tak właśnie naz­wać, ale wstydzi­li się mówić coś tak dla wszys­tkich oczy­wis­te­go.

Nau­czy­ciel­ka od­parła: - Wczo­raj to sa­mo py­tanie za­dałam przed­szko­lakom.
Czy wiecie, co od­po­wie­dzieli? Że to ko­niec pa­piero­sa, oko pta­ka, słup te­leg­ra­ficzny widziany z góry, ka­myk, gwiaz­da, łepek szpil­ki, krop­la wo­dy, mias­to zaz­naczo­ne na ma­pie, je­den pieg, ziar­nko piep­rzu, Ziemia widziana z da­lekiego kos­mo­su...

Wniosek nasuwa się sam. Nie bójmy się myśleć inaczej niż inni i spójrzmy na świat z innej perspektywy.

Osoby, które chcą poznać rozwiązanie odsyłam do artykułu - Rozwiązanie zagadki jeźdźców na koniach.

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Podobał Ci się? Kliknij "Lubię to" poniżej!

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
10 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Wspieramy

Siepomaga.pl