I boję się znów - audiobook - Wanda Półtawska Niezwyciężony - audiobook - Stanisław Lem Rodzice w akcji. Jak dzieciom przekazywać wartości? - audiobook - Monika i Marcin Gajda Kto zabrał mój ser? - audiobook - Spencer Johnson Wyznania egzorcysty - audiobook - Gabriel Amorth Start-up bez pieniędzy - ebook - Mike Michalowicz 5 lat kacetu - ebook - Stanisław GrzesiukDowód - ebook - Eben AlexanderBogać się kiedy śpiszOdrodzenie Feniksa Motywacja bez granic

Dlaczego książka się nie podoba?

Niezmiernie nam miło, że znalazłeś chwilkę, aby przeczytać ten artykuł.

Finanse domowe

Zgodnie z zasadą, że prowadzenie bloga to pomaganie innym ludziom, mamy dla Ciebie wyjątkowy upominek:
program Finanse Domowe  pobierz naprawdę za darmo

Zaś dla wymagających budżet domowy w wersji - Finanse Domowe 2 - więcej informacji...

Dlaczego książka się nie podoba?Kiedyś zastanawiałem się, dlaczego pewne książki, które przeczytałem zostają w pamięcia już na zawsze i ciągle do nich wracam, zaś niektóre według mojej opinii są mało interesujące lub wręcz kiepskie. Paradoksalnie dla kogoś innego ocena danej pozycji jest diametralnie odmienna. Z czym się to wiąże? Dlaczego takie, a nie inne mechanizmy powodują, że różnie odbieramy pewien przekaz myśli, zapisany w odpowiedniej formie? Oczywiście nie mam na myśli typowych gniotów lub książek, które do "arcydzieł literackich" nie należą. Powiedzmy, że chcemy po prostu przeczytać coś, co z jakiegoś powodu wydaje się interesujące.

Często sięgamy po książke po serii działań promocyjnych, zachęty ze strony czytelników czy "ochów i achów" najprzeróżniejszych krytyków. Kupujemy, czytamy i co? I klapa, nuda, nic ciekawego. Z drugiej zaś strony, niekiedy można odkryć coś wspaniałego w mało znanej, powiedzmy "szaroburej czytance".

Otóz wydaje mi się, że sedno sprawi tkwi jakby w porównaniu miejsca, w którym jesteś Ty a w którym jest książka. Co mam na myśli? Może zobrazuję to na poniższym rysunku.

Chyba wszystko już jasne. Jeżeli książka jest na wyższym poziomie niż czytelnik, nie trafi w gusta. Analogicznie osoba z "wyższego pułapu" nie będzie zachwycona publikacją z niższej półki.

Wszystko zaczyna współgrać w sytuacji, gdy poziom zaawansowania jest zbliżony. Osobiście często po lekturze danego tekstu mam wrażenie, że nie dorosłem do treści w nim zawartych, ale są też sytuacje, gdy jest odwrotnie. Niekiedy, patrząc z perspektywy czasu, wracam ponownie do lektury i dopiero wtedy dostrzegam pewne sprawy, których wcześniej do zauważyłem.

Dziekuję, że wytrwaliście do końca. Życzę Wszystkim wielu książek z właściwej półki.

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Podobał Ci się? Kliknij "Lubię to" poniżej!

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.

E-prasa godna uwagi

Wspieramy

Siepomaga.pl