I boję się znów - audiobook - Wanda Półtawska Niezwyciężony - audiobook - Stanisław Lem Rodzice w akcji. Jak dzieciom przekazywać wartości? - audiobook - Monika i Marcin Gajda Kto zabrał mój ser? - audiobook - Spencer Johnson Wyznania egzorcysty - audiobook - Gabriel Amorth Start-up bez pieniędzy - ebook - Mike Michalowicz 5 lat kacetu - ebook - Stanisław GrzesiukDowód - ebook - Eben AlexanderBogać się kiedy śpiszOdrodzenie Feniksa Motywacja bez granic

Bolesna prawda - wyznaczanie celów cz.1

Niezmiernie nam miło, że znalazłeś chwilkę, aby przeczytać ten artykuł.

Finanse domowe

Zgodnie z zasadą, że prowadzenie bloga to pomaganie innym ludziom, mamy dla Ciebie wyjątkowy upominek:
program Finanse Domowe  pobierz naprawdę za darmo

Zaś dla wymagających budżet domowy w wersji - Finanse Domowe 2 - więcej informacji...

Bolesna prawda - wyznaczane celówJak zapewne wiesz, aby osiągnąć wyznaczony cel czy wykonać określone zadanie, trzeba cały proces dokładnie zaplanować. Wydaje się to oczywistą oczywistością, jednak bolesna prawda jest taka, że większość ludzi (ponad 90%) nie wyznacza sobie celów.

Możesz się wzburzyć - jak to nie, przecież wiem, co mam zrobić i kiedy oraz znam mniej więcej sposób rozwiązania problemu. Znam moje cele na bieżąco i nie potrzebuję niczego planować. Wszystko jest w mojej głowie.

Tak mniej więcej podchodzi do sprawy większość z nas. Muszę się przyznać, choć trudno mi to przychodzi, że jeszcze niedawno sam właśnie w ten sposób myślałem.

Chcesz być kimś ekstremalnie zmotywowanym, nastawionym jedynie na osiąganie sukcesów a jednocześnie wyjątkowym (tak naprawdę, to każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny w skali świata), a przede wszystkim robić coś, czego nie robi większość ludzi?

Zauważ, że to właśnie większość najczęściej doznaje goryczy porażki. Wokół tylko słychać o problemach, negatywnych emocjach, nienawiści i zazdrości pomiędzy ludźmi. Bardzo rzadko ludziom przychodzi doceniać wartości pozytywne i najczystszą dobroć.

Dołącz do grupy mniejszości. Postaw na sukces i realizację swoich marzeń. Od dzisiaj rozpocznij materializację swoich postanowień. Zacznij prawdziwie i poprawnie wyznaczać swoje cele. Po prostu rób to, czego nie robią inni a gwarantuję Ci, że osiągniesz (mogę nawet powiedzieć, że jestem pewien):

 • wewnętrzne poczucie szczęścia i zadowolenia z siebie,

 • niewyczerpalne źródło motywacji,

 • staniesz się wzorem dla innych,

 • prawdopodobnie zrealizujesz swoje marzenia.

Czy to Ci wystarczy? Jeżeli do powyższej listy dołączysz miłość, wtedy będziesz nawet góry przenosił. Życzę Ci tego.

Jak poprawnie wyznaczać cele?

Napisano już niezliczone tomy książek na ten temat. Z racji tego, że jestem umysłem ścisłym (tak, tak – nawet w takim banalnym powiedzeniu widać, że myśl jest bytem materialnym ;)), postaram się wybrać dla Ciebie najważniejsze, moim zdaniem, wskazówki.

 1. Świadomość konieczności wyznaczania celów.

Tutaj sprawa jest prosta. Jeżeli dojrzejesz i dojdziesz do wniosku, że najwyższy czas na efektywne pracę nad sobą, droga jest otwarta. Sam musisz o tym zadecydować. Osobiście polecam, uwierz mi, warto.

 1. Lista powodów, dlaczego chcemy dany cel osiągnąć.

Aby upewnić się, że cel jest właściwy i dobry dla Ciebie, należy zrobić listę powodów z priorytetami, które determinują Twój cel. Być może po jej zrobieniu stwierdzisz, że cel nie jest Ci potrzebny. Jeżeli będzie odwrotnie, będą to główne czynniki, które staną się ogromnym motywatorem.

 1. Podział celu na mniejsze kawałki.

Aby uprościć osiągnięcie celu możesz podzielić go na mniejsze cele szczegółowe, które są łatwiej osiągalne. Podróż samochodem z Rzeszowa do Szczecina jest długa. Jeżeli podzielisz ją na mniejsze odcinki będzie łatwiejsza i mniej męcząca w realizacji. Zauważ, że ostateczny cel i tak będzie Twój.

 1. Charakterystyka celu.

Podstawową kwestią jest założony czas jego ukończenia. Bez tej informacji nawet najprostszy cel może stać się nieoczekiwaną porażką. Zamiast  - Nauczę się języka angielskiego­­ – powinieneś napisać – Nauczę się języka angielskiego do końca roku.

Kolejna sprawa to precyzja i szczegółowość. Kiedy mógłbyś stwierdzić, że znasz już język angielski? Musisz to bardziej precyzyjnie określić. Na przykład – swobodna rozmowa na prosty temat.

Cel powinien być zapisany w czasie teraźniejszym (uczę się zamiast nauczę).

Zawsze pamiętaj o pozytywnym wydźwięku. Zamiast – Nie będę grubsza –> Będę szczupła.

Ponadto cel musi być oczywiście od nas zależny. Wygrana w Wielkiej Pardubickiej niestety taka nie jest.

Każdy cel powinien mieć priorytet. Sam najlepiej wiesz, co w danej chwili jest dla Ciebie ważniejsze. Musisz to jednak określić w namacalny sposób.

Po bardziej dobitne i szczegółowe przykłady odsyłam do książki Jacka Siewierskiego - Architekt przyszłości, gdzie krok po kroku nauczysz się planować swoje życie i wpływać na swoją przyszłość poprzez umiejętne realizowanie założeń. Pan Jacek twierdzi, że zadania dzielą się na proste i proste po czasie, więc każdy cel jest możliwy również do osiągnięcia szybko lub po odpowiednim czasie.

 1. Zapisanie zebranych informacji.

Jednym z najważniejszych, powtarzam NAJWAŻNIEJSZYCH błędów jest brak zapisania wszystkich zebranych informacji. To bardzo ważna sprawa, żeby wszystko zapisać w zeszycie, notatniku, komórce czy komputerze. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj – musisz to zrobić!

 1. Pierwszy etap motywacji – poinformowanie znajomych.

Opowiedz o wyznaczonym celu swoim znajomym i rodzinie. Podziel się tą informacją na Facebook’u (oczywiście, jeżeli chcesz). Zapukaj do sąsiada i przy partyjce kanasty obwieść tę wiadomość. Nie ma lepszego sposobu motywacji do pracy, jak pochwalenie się bliskim (choć sam fakt zapisania celu, też bardzo motywuje).

 1. Konsekwentna realizacja założeń.

Pozostało Ci teraz z radością i konsekwencją rozpocząć proces, niekiedy długi i żmudny, który prędzej czy później dobrnie do końca.

Na początku Twoje zrealizowane cele będą płynąć małym strumykiem w kierunku sukcesu. W kolejnym etapie strumyk zamieni się w potężną rzekę. A na koniec być może wywołasz tsunami, czyli

katastrofalny sukces.

Powodzenia!

 

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Podobał Ci się? Kliknij "Lubię to" poniżej!

Dodaj komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.

E-prasa godna uwagi

Wspieramy

Siepomaga.pl